Nyári ekcéma

Bevezetés
A viszketés vagy más néven pruritus, arra készteti lovainkat, hogy harapdálják vagy valahova dörzsöljék magukat. Néha ez a jelenség olyan elhúzódó és erős, hogy egyes lovak komoly kárt tesznek magukban vagy környezetükben, illetve a szerszámot és a lovast sem tűrik meg magukon.
Nyári ekcéma lovaknál
Bevezetés
A viszketés vagy más néven pruritus, arra készteti lovainkat, hogy harapdálják vagy valahova dörzsöljék magukat. Néha ez a jelenség olyan elhúzódó és erős, hogy egyes lovak komoly kárt tesznek magukban vagy környezetükben, illetve a szerszámot és a lovast sem tűrik meg magukon.
Mi okozza a viszketést?
Bár a viszketés jelenségét jelenleg is kutatják, a tudomány jelenlegi állása szerint a bőrben lévő egyes receptorok váltják ki bizonyos ingerek hatására. A lovaink viszketését 3 fő tényező okozhatja:
- Ektoparaziták és rovarok (tetvek, bolhák, legyek és szúnyogok)
- Allergiák
- Bőrfertőzések (leggyakrabban bakteriális vagy gomba eredetű)
Azonos mértékű inger hatására a lovak különböző mértékben reagálhatnak, ezért előfordulhat, hogy egyes lovak tetemes mennyiségű tetvet hordoznak magukon és mégsem mutatják a viszketegség jeleit, míg más lovak néhány szúnyogcsípésre is heveny reakciót adnak.
A nyári ekcéma
Nyári ekcémának nevezzük az egyes vérszívó legyek és törpeszúnyogok csípéseire adott allergiás választ lovakban, amely általában tavasszal jelenik meg és késő ősszel ér véget, amikor a hőmérséklet 4 °C alá csökken.
Tünetek
- A farok, sörény, nyak és hát dörzsölése
- A sörény és farokszőrök vesztése (dörzsölés hatására vagy kihullás)
- Szőrtelen foltok, mely különböző felülfertőződések hatására levedző, varas, ragacsos is lehet
- Fájdalmas, sebes, vérző foltok a bőrön
- A végtagok és hasi terület harapdálása
- Ha tudjuk, hogy lovunk nyári ekcémában szenved vagy érzékeny a különböző rovarcsípésekre akkor a következő megelőző intézkedéseket tehetjük:
- Spot-on („rácseppentős”) készítmények és/vagy megfelelő repellensek használata, amikor lovunk az istállón kívül tartózkodik
- Mivel a törpeszúnyogok és más allergiát okozó rovarok szaporodási helye is vízhez kötött, ezért fontos a pocsolyák és állóvizek (pl.: vizeshordó) felszámolása a tartási helyen. Ha a tartási helyhez vagy legelőhöz túl közel található természetes vízforrás, akkor meggondolandó allergiás lovunk átköltöztetése vízparttól távolabbi istállóba.
- A rovarcsípések elkerülése végett délután 4 és reggel 8 között tartsuk lovunkat bent az istállóban, melynek ablakaira és ajtajára szereljünk szúnyoghálót
- Az istállókba szerelhetünk ventilátorokat, mert a kisebb rovarok már enyhe légáramlattal szemben sem tudnak repülni
- Ha lovunk nyári ekcémában szenved, akkor próbáljuk meg a lehető legnagyobb testfelületen légytakaróval betakarni a testét. Erre ma már rengeteg korszerű variáció létezik, melyek a végtagokat és a fejet is elrejtik a támadó rovarok elől.
Ha már kialakultak a fentiekben leírt tünetek, akkor mindenféleképpen kérjük állatorvosunk segítségét, aki a következő tevékenységgekel segíthet lovunk betegségének diagnosztizálásában és kezelésében:
- Fizikális vizsgálat: az érintett területek és megoszlásuk átfogó vizsgálata
- Mintavétel: bőrbiopszia, bőrkaparék
- Intradermális allergiavizsgálat
- Gyógyszeres kezelés: viszketést enyhítő samponok, krémek és sprayk, antihisztaminok, kortikoszteroidok
- Immunterápia: egy olyan eljárás, amely során „újraprogramozzák” a nyári ekcémában szenvedő lovak immunrendszerét, hogy ne legyen ilyen érzékeny a különböző rovarok nyálára.
- Tanácsadás a tartási hely és a napi rutin megváltoztatásáról
Adás-vételi vizsgálat
Ha télen kerül sor új ló vásárlására, akkor különös figyelmet kell fordítani a kültakaró vizsgálatára, mert lehet, hogy az adás-vétel pillanatában tünetmentes ló nyáron a nyári ekcéma tüneteivel küzd.